Jak wybrać fotopułapkę ?



Fotopułapki to urządzenia z zasady rejestrujące dyskretnie wszystkie zdarzenia, które odbywają się w ich zasięgu. Dzielą się na kilka rodzajów. Posiadają też charakterystyczne cechy które pozwalają je pogrupować.

Polecamy produkty ze strony:

www.dzikaknieja.pl


Z modułem GSM czy też bez ? A może GPRS ?

  • Fotopułapki bez modułu GSM/GPRS są tańsze i zwykle różnią się od tych drugich tylko tym, że nie mają możliwości wysyłania na telefon komórkowy lub email zrobionych zdjęć.
  • Fotopułapki z modułem GSM są zwykle okolo 2 razy drożesz. Niektóre modele fotopułuapek bez modułu GSM można rozszerzyć o taki moduł, ale to rzadkość. Moduł GSM służy do wysyłania zrobionych zdjęć na zdefiniowany przez użytkownika numer telefonu lub kilka numerów jednocześnie. Zdjęcia mogą też być wysyłane na adresy email. W tym celu do fotopułapki należy dokupić kartę SIM jak do zwykłego telefonu. Należy przy tym pamiętać, że fotopułapki nie obsługują kodu PIN. Takie przesyłanie danych można wyłączyć, wtedy fotopułapka pracuje tak jakby modułu GSM nie było. Ponieważ taka transmisja danych jest obsługiwana przez operatorów sieci komórkowych to koszt jest określany przez operatora.
  • Fotopułapki z GPRS, jest to dodatek do niektórych fotopułapek z modułem GSM. Pozwala on używać transmisji danych oprócz GSM to także SMTP/GPRS, co w przypadku wykupienia pakietu u operatora pozwala zaoszczędzić koszty, gdyż płacimy tylko raz niewielką kwotę za pakiet. Należy pamiętać jednak, że ten rodzaj transmisji nie jest dostępny wszędzie (zależy od typu przekaźników operatora w danym miejscu) i rodzaju usług wykupionych u swojego operatora. Jest to jednak przy wysyłaniu dużych ilości wiadomości MMS sposób polecany ze względu na koszty.

RCP

  • Zdalne sterowanie. Na razie to raczej opcja w fazie testów, choć dla niektórych operatorów/fotopułapek już działa nieźle. Pozwala zmienić/ustawić parametry aparatu zdalnie. Oczywiście jest to możliwe tylko w niektórych fotopułapkach z modułem GSM.

"Czarny błysk" czyli różnice w diodach 940nm i 850nm

  • Diody 940nm - producent podaje, że są niewidoczne dla ludzkiego oka z odległości większej niż 3m, ale w rzeczywistości są wogóle nie widoczne i to jest ich zaleta. Wadami są w stosunku do diod 850nm ich słabsza moc, a co za tym idzie zasięg. Diody 940nm pomimo tego, że są słabsze to zużywają więcej energii. Wydaje się to może nie logiczne, ale tak jest gdyż decyduje tu długość fali a nie moc. Są zalecany gdy chcemy zabezpieczyć za pomocą fotopułapki obiekt przed ludźmi lub istnieje ryzyko, że ktoś taką fotopułapkę może dostrzec w nocy przez zajarzenie diod.
  • Diody 850nm - ich zalety to większa moc=zasięg i mniejsze zużycie energii w porównaniu do diod 940nm. Wadą jest iż są przez moment widoczne w momencie robienia zdjęcia. Jest to blade zajarzenie na ułamek sekundy przy zdjęciu. Polecane są do obserwacji przyrody, gdyż dają dużo więcej światła, co pozwala na granicznym dystansie dla danej fotopułapki zobaczyć nawet ciemne obiekty, czego nie da się zrobić przy diodach 940nm.

Zasięg

  • Jeden to zasięg czujnika ruchu fotopułapki. Określa max. odległość z jakiej fotopułapka zostanie wzbudzona, czyli wykona zdjęcie. Nie zależy on od pory dnia noc/dzień, ale zależy od temp. Standardowo zasięg producenci definiują w temperaturze około 25 stopni Celcjusza. Oznacza to w praktyce, że przy niższej temperaturze zasięg będzie większy. Zasięg zależy też od obiektu. Zasięg fotopułapki dla małego obiektu jak np. jeża będzie dużo mniejszy niż dla obiektu wielkości człowieka
  • Drugi zasięg to zasięg podświetlania. Ma on znaczenie tylko w nocy. Określa maksymalny dystans jaki oświetlają diody w punkcie centralnym. Oznacza to, że jeśli fotopułapka ma zasięg wzbudzenia większy niż zasięg doświetlania to na dystansie który jest różnicą między max. zasięgiem wzbudznia a zasięgiem doświetlania raczej nie zobaczymy nic poza ciemną plamą. W praktyce: jeśli zasięg fotopułapki to 20m a podświetlania 15m, to na dystansie pomiędzy 15 m a 20 m w nocy nawet jak fotopułapka zrobi zdjęcie, nie zobaczymy nic poza biłkami oczu, (chyba że obiekt będzie ubrany na biało albo inny dobrze odbijający światło materiał).
  • Zasięg ostrzenia. Ponieważ fotopułapka to połączenie w pełni automatycznego cyfrowego aparatu z czujnikiem ruchu to parametry są ustawione w sposób uniwersalny. Oznacza to w praktyce, że zdjęcia będą ostre od mniej więcej 3m do nieskończoności. Dzięki temu w dziń można zobaczyć na zdjęciu nawet obiekty o kikladziesiąt metrów od fotopułapki

Jakość <=> fabryka

  • Jakość wykonania oferowanych fotopułapek na rynku różni się od siebie. Te sprzedawane w naszym sklepie są przez nas wcześniej testowane, więc możemy zapewnić iż nie handlujemy tymi słabymi
  • Jakość zdjęć zależy od wielu czynników takich jak: matryca, ilość i zasięg diod w nocy, rodzaj zdjęć noc/dzień, ISO i inne
  • Wszystkie fotopułapki dostępne na rynku w Polsce, Europie czy USA pochodzą z fabryk w Chinach. To czy fotopułapka ma logo Bushnell, Acorn, itp nie znaczy jeszcze nic. W tej samej fabryce w Chinach produkuje się dla wielu klientów urządzenia na tych samych (bądź nie) podzespołach. To odbiorca decyduje czy chce mieć swoje logo na produkcie czy nie. Tak więc jakość nie idzie w parze z logo na aparacie.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

  • Jest nie możliwe. Możemy najwyżej trochę skomplikować życie złodziejowi/wandalowi. Żaden nadajnik zabezpieczający, skrzynka "pancerna" nie pomoże. Jak nie uda się mu ukraść to zniszczy: zestrzeli, zamaluje, porąbie. MMS'y nic nam tu nie dadzą. Wystarczy podejść od tyłu albo ubrać kominiarkę na twarz, albo podejść na tyle szybko żeby nie zdążyła zrobić fotopułapka zdjęcia i go wysłać. Trzeba ją poprostu ukryć i liczyć, że jej niepowołany osobnik nie znajdzie.

Parametry

  • czas działania - to raczej praremtr orientacyjny. Poducent deklaruje że na bateriach urządzenie w stanie czuwania będzie działać jakiś czas, zwykle od do. Należy tu zwrócić uwagę, że jest to W STANIE CZUWANIA, czyli gdy urządzenie prawie nie zużywa energii. W tych samych warunkach gdy fotopułapka będzie nagrywać film w nocy to rozładuje nawet najlepsze baterię w ciągu kilkudziesięciu minut !!
    Należy też zwrócić uwagę, że czas pracy na bateriach zależy także od temperatury użytkowania (na mrozie żaden akumulator nie wytrzyma) i pojemności zastosowanych baterii/akumulatorków. Oczywiste jest, że użycie akumulatorkó 2500mAh wydłuży czas działania 2 krotnie w porównaniu do 1250mAh, choć i to nie jest do końca miarodajne. Dlaczego ? Gdyż zależy to od jakości tychże akumulatorków. Sam napis na nich nie świadczy bynajmniej o ich pojemności. Tutaj "markowe" akumulatorki mają DUŻĄ przewagę.
    Wpływ ma też stopień zużyczia akumulatorków.
    Czas działania zeleży jednak jeszcze od innych czynników np. czy robmy zdjęcia w dzień czy w nocy. Diody LED zużywają 2-4 razy więcej energi na doświetlenie zdjęcia w nocy, niż samo zrobienie zdjęcia w dzień
  • matryca - nie ozancza to wcale że jest to parametr podany wprost. Zwykle producent wogóle nie chwali się realnym rozmiarem matrycy, a jedynie pod tym oznaczeniem podaje wielikość maksymalnych interpolowanych zdjęć. To tak jak zwykle w kompaktowych apratach fotograficznych.
  • maksymalna obsługiwana karta SD- to raczej parametr dla większości nie istotny. Jednak przy tej okazji warto poruszyć kwestię rodzaju kart pamięci. Karta microSD z adapterem to nie dla wszystkich urządzeń to samo co karta SD !!
    Co więcej dla fotopułapek bez modułu MMS raczej szybkość karty nie ma zanczenia, choć gdy będzie ona bardzo duża i wolna mogą wystąpić kłopoty zwłaszcza gdy interwał między zdjęciami będzie ustawiony na krótki.
    Dla fotopułapek z modułem MMS/GPRS bardzo ważne jest aby karta była możliwie jak najszybsza. Najlepiej aby to była karta średniej wielkości dla danej fotopułapki i do tego w klasie 10, czyli karta SDHC klasy 10. Może się zdarzyć, że fotopułapka będzie się zacinać lub nie będzie wysyłać MMSós gdyż nie poradzi sobie z obsługą dużej wolnej karty SD.
  • Obiektyw jest rzeczą istotną z punktu widzenia ustawienia fotopułapki. Nie wchodząc w szczegóły zwykle lepiej gdy jest to obiektyw o jak największym koncie, gdyż te urządzenia robią zdjęcia raczej blisko i nie są tu potrzebne ""tele" obiektywy z wąskim kątem.
  • Wielkość wyświetlacza LCD jest raczej nie istotna. Służy raczej tylko do konfiguracji i szybkiego podglądu w terenie.
  • Tryb pracy (zdjęcia/filmy/zdjęcia+filmy) - zależy co potrzebujemy
  • czujnik PIR - wykrywa ruch czym decyduje o tym kiedy będzie zrobione zdjęcie. Jest więc ważne jaki ma zasięg i kąt pracy. W dzień dobrze jak ma jak największy zasięg. W nocy wcale nie jest to dobre gdyż może powodować "czarne zdjęcia", gdy obiekt wyzwoli ruch, ale będzie za daleko by go doświetlić. Na szczęście zwykle jego czułość można regulować. Co do kąta pracy to zwykle jest on nieco większy niż kąt obiektywu, co ma znaczenie dla wzbudzenia ze stanu czuwania.
    Zasięg czujnika ruchu zależy takżę od temperatury, a dokładniej od różnicy temperatur. Upraszczając: gdy jest ciepło zasięg się automatycznie zmnijsza a gdy jest zimno zwiększa.
    Jeszcze jedna sprawa związana z czujnikiem PIR. Może go oszukać kiwająca się przed nim gałąź (zwłaszcza na słońcu), będzie też działał wadliwie gdy fotopułapka jest zamontowana nie stabilnie np. na chwiejącym się na wietrze drzewie.
  • Boczne czujniki PIR pozwalają wcześniej wzbudzić fotopułapkę ze stanu uśpienia. Dzięki temu redukuje się czas na zrobienie pierwszego zdjęcia, aż do czasu ponownego przejścia w stan uśpienia. Przydają się zwłaszcza gdy chcemy sfotografować obiekty poruszające się prostopadle do aparatu.
  • Triger time czyli szybkość migawki/maksymalnyy czas wzbudzenia . Jest to szczególnie ważny parametr gdy chcemy uchwycić obiekty pozostające krótko przed obiektywem.
  • Ilość diod generalnie im więcej tym lepiej, bo zasięg doświetlania jest lepszy. Negatywną sprawą jest pobór energii, który rośnie wraz z ilośćią diod.
  • Rodzaj diod i zasięg doświetlania temat został opisany w punkcie "czarny błysk"
  • interwał - bardzo ważny parametr. Decyduje o tym jaki minimalny okres czasu fotopułapka ma odczekać po zrobieniu zdjęcia do kolejnego. Przykład: fotografujemy dziki przy nęcisku. Gdybyśmy ustawili interwał za krótki np. 5 sekund to w przypadku gdyby dziki były na nęcisku dłuższą chwilę to zapełniły by zdjęciami całą kartę lub rozładowały akumulatorki i nie mielibyśmy kolejnych zdjęć. Gdy jednak interwał będzie rozsądnie dłuższy np. 60 sekund to fotopułapka będzie robić zdjęcia co 60 sekund dopóki będą dziki. Gdy sobie pujdą fotopułapka znowu będzie czekać by niezwłocznie zrobić kolejne zdjęcie po wykryciu ruchu i następne po 60 sekundach jeśli ruch będzie ciągle w jej zasięgu trwał
  • Tryb pracy diod LED w niektórych fotopułapkach można ustawić opcję aby działały bez użycia diod LED przez całą dobę lub aby ich używały cały czas. Standardowo zawsze są one automatycznie przełączane dzień/noc
  • Wielkość zapisywanych zdjęć parametr mówi sam za siebie. Nie ma wpływu na format zdjęć wysyłanych MMS''em
  • zdjęcia seryjne można zrobić kilka zdjęć za jednym wykryciem ruchu
  • "periodic shoot" lub "time laps" bardzo ważny parametr dla osób fotografujących otoczenie bez względu na ruch lub fotografujących zwierzęta zimnokrwiste. Fotopułapka robi zdjęcie niezależnie od tego czy wykryje ruch czy nie, co zadany okres czasu np. co 15minut
  • timer funkcja ważna gdy mątujemy fotopułapkę w miejscu, w którym nie chcemy aby aktywność przed nią wywoływała zdjęcia w określonej porze. Np. chcemy złapać złodzieja w magazynie gdzie w ciągu dnia kręcą się pracownicy. Magazyn działa od 8:00 do 18:00, więc chcemy aby fotopułapka była aktywna tylko w okresie od 18:00 do 8:00 czyli wtedy kiedy grasuje złodziej.
  • rozdzielczość filmów powinien podawać format filmu oraz koniecznie ilość klatek na sekundę => fps
  • dane na zdjęciu na zdjęciach mogą być zapisywane takie informacje jak data, godzina zrobienia zdjęcia, faza księżyca, temperatura otoczenia oraz numer seryny. Ten ostatni ma znaczenie gdy używamy kilku fotopułapek i chcemy odróżniać zdjęcia zrobione na każdym aparacie.
  • hasło niestety nie zabezpiecza przed kradzieżą fotopułapki. Uniemożliwia jedynie przeglądanie zdjęć/filmów zrobionych na urządzeniu.
  • pogodoodporność wszsytkie fotopułapki są dobrze zabezpieczone przed deszczem i słońcem. Niektóre bardzo dobrze.
  • Opcje czasem bardzo przydatne takie jak wskaźnik laserowy punktu celowania, pilot czy wysyłanie zdjęć jako pakietów danych przez SMTP zamiast MMS



Polecamy produkty ze strony:

www.dzikaknieja.pl










.